سوله قوسی مدرن ترین نوع سوله سازی است که با عناوین مختلفی از قبیل سوله سبک، سوله یو بی ام، سوله سبک یو بی ام و سوله سبک قوسی شناخته می شود. عنوان فنی و مهندسی این سوله، سوله یو بی ام است ولی در اصطلاحات عامیانه با عنوان سوله قوسی و یا حتی سوله گالوانیزه نیز شناخته می شود چرا که این سوله از جنس گالوانیزه بوده و به دلیل ساختار U مانند آن کاملا قوسی است. عنوان یو بی ام نیز برگرفته از فناوری یو بی ام در ساخت و ساز آن بوده و سبک بودن آن نیز به علت استفاده از سازه های سبک و گالوانیزه است.

اجزای سوله قوسی

این سوله بر عکس دیگر سوله ها از جمله سوله های سنتی و تیر ورقی شامل پیچ و مهره و قطعات فلزی سنگین نمی گردد بلکه شامل سازه های سبک بوده که در محل ساخت سوله به یکدیگر دوخته شده و به هیچ وجه از روش جوشکاری برای نصب آن ها استفاده نمی گردد. بنابراین می توان گفت ورق های گالوانیزه با عرض یک متر و ضخامت تقریبی پنج میلیمتری، مهمترین اجزای تشکیل دهنده یک سوله قوسی هستند.

استاندارد سازی سوله قوسی

در ساخت و ساز سوله قوسی مسائل ذیل توسط مهندسین سوله سازی باید رعایت گردد:

  • مساحت سوله نباید کمتر از یک هزار متر مربع باشد.
  • دهانه سوله نباید از ده متر کمتر و یا از سی و شش متر بیشتر باشد.
  • حداکثر ارتفاع سوله در نقطه تاج سوله باید در مقایسه با شرایط آب و هوایی و ارتفاع دهانه سوله محاسبه گردد.
  • ضخامت دهانه سوله باید با توجه به نوع دهانه سوله مشخص شود.
  • پس از تکمیل طراحی سوله قوسی، میزان ورود بار به سوله و نحوه اجرای بارگیری باید توسط مهندس سوله ترسیم گردد.

طراحی سوله قوسی

سوله قوسی با توجه به شرایط آب و هوایی و همچنین نظریات فنی گروه مهندسی ممکن است به صورت مختلفی طراحی گردد. طراحی های صورت گرفته در زمینه ساخت و ساز سوله شامل موارد ذیل است:

  • سوله قوسی با طراحی زمین به زمین
  • سوله قوسی با طراحی زمین به ستون
  • سوله قوسی با طراحی ستون به ستون

کاربرد سوله قوسی

سوله ها در انواع مختلف خود شامل کاربردهای بسیاری در عرصه های گوناگون هستند با این حال سوله قوسی به عنوان یک سوله مدرن با محدودیت های چندی در عرصه کاربرد سوله مواجه است چرا که این سوله به علت استفاده از عایق پلی اورتان قابلیت استفاده به عنوان مراکز پزشکی، درمانی و بهدشتی را ندارد اما همچون دیگر انواع سوله ها کابردهای متعدد صنعتی، تجاری، تولیدی و انباری را دارد.

مزایای سوله قوسی

سوله قوسی با سرعت بسیار زیادی آماده شده و تقریبا در مقایسه با سوله های سنتی، پنج برابر سریع تر ساخته می شود. از طرف دیگر هزینه های مربوط به ساخت و ساز سوله قوسی نیز بسیار کمتر بوده و در مقایسه با سوله های سنتی پنجاه درصد کمتر است. این عوامل با محبوبیت روز افزون این سوله ها همراه بوده و هم اکنون در حال پیشرفت قابل توجهی هستند.

علاوه بر مزایای اقتصادی، سوله قوسی در تقابل با زلزله و طوفان شدید بسیار مقاوم بوده و با توجه به عدم امکان تجمع برف بر روی سقف قوسی سوله، بارش شدید برف نیز قادر به تخریب سوله نخواهد بود.

معایب سوله قوسی

معایب این سوله در استفاده از عایق پلی اورتان و محدودیت ارتفاع در کناره های سوله و افزایش ارتفاع در تاج آن محدود می شود. محدودیت های ایجاد شده در اثر ارتفاع با عدم استفاده از جرثقیل های مناسب در این نواحی همراه می گردد و عایق پلی اورتان همان طور که گفته شد باعث کاهش کاربری سوله قوسی در امور پزشکی و بهداشتی خواهد شد با این حال این سوله همچنان کاربری های مناسب از جمله ورزشی، صنعتی، انباری، رستوران و ... را دارد.

سوله قوسی قابل جابجایی نیست

این نکته ای است که باید پیش از خرید سوله قوسی بدانید. اغلب سوله ها و سازه های فلزی که به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل ی گردند، قابل جابجایی به مناطق دور دست بوده و می توان در نقطه ای با عنوان مقصد، سازه ها را مجددا به یکدیگر متصل نمود. سازه های گالوانیزه و نوع دوخت سوله قوسی از امکان جابجایی آن به مناطق دیگر جلوگیری کرده و این کار را غیر ممکن ساخته است.

قیمت اجاره سوله قوسی

اجاره سوله یکی از متداول ترین کارهای صاحبان واحدهای تولیدی در راستای کاهش هزینه های اولیه راه اندازی کسب و کار می باشد. قیمت اجاره سوله قوسی در مقایسه با دیگر انواع سوله بسیار ارزان تر بوده و بازار رقابتی مناسبی نیز دارند؛ بدین معنا که شما با جست و جو و صبر و حوصله قادر به اجاره سوله قوسی ارزان نیز خواهید بود.

دقت نمایید که ارزان بودن یک سوله به معنای اجاه یک سوله بی کیفیت نمی باشد بلکه شما می توانید از شرایط مطلوب برخی از آگهی های استیجاری استفاده نموده و موفق به امضای یک قرارداد کاملا مطلوب در این زمینه گردید.

قمیت خرید سوله قوسی

زمانی که ساخت و ساز سوله قوسی با مدت زمان کمتری در مقایسه با دیگر انواع سوله صورت می گیرد و در ساخت آن از سازه های سبک تر استفاده می گردد، به تبع قیمت خرید آن نیز کمتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود. امروزه فروش سوله قوسی با توجه قیمت پایین در سطح گسترده تری انجام می گیرد و این امر تاثیر بسیاری در ایجاد یک بازار رقابتی و کاهش سطح عمومی قیمت خرید و فروش آن خواهد داشت.

برای خرید و یا اجاره سوله قوسی به کجا مراجعه کنیم؟

مراکز محدودی در سراسر کشور خدمات مربوط به معرفی سوله اجاره ای و یا فروشی را ارائه می نمایند. برخی از موسسات با کسب منافع اقتصادی خدمات صادقانه ای در این عرصه ارائه نمی کنند و متاسفانه سوله های بدون استاندارد را به مشتریان معرفی می نمایند. خرید و یا اجاره سوله بدون استاندارد کاربری می تواند شما را با مسائل جدی مواجه سازد.

پیشنهاد می کنیم پیش از خریداری سوله قوسی و یا  اجاره آن اطلاعات کافی در زمینه سوله، استاندار سازی سوله و سوابق کاری موسسه ای که بدان جا مراجعه نموده اید را بررسی نمایید. در صورت لزوم و جهت مشاوره، خرید، فروش و اجاره سوله قوسی، می توانید با کارشناسان ما در وب سایت سوله یاب تماس بگیرید.