ارتقای سطح فناوری های مرتبط با ساخت و ساز و معماری به عرصه سوله سازی نیز راه یافته و منجر به ساخت سوله هایی مدرن با عنوان سوله UBM شده است. پیش از ابداع روش یو بی ام، سوله ها را با استفاده از آهن آلات سنگین می ساختند که به سوله های تیرورقی معروف شدند. سوله یو بی ام به علت استفاده از فناوری یو بی ام بدین نام خوانده می شود و در زمره سازه های فلزی سبک قرار دارد.

در صورتی که قصد خرید و یا اجاره سوله یو بی ام را دارید بهتر است پیش از اقدام، مقالات موجود در این زمینه را مطالعه نموده و سپس مبادرت به خرید و یا اجاره آن نمایید. در این مقاله اطلاعاتی جامع و کاربردی در خصوص سوله یو بی ام ارائه می گردد؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

طراحی سوله یو بی ام

اولین گام برای ساخت و ساز یک سوله مناسب اعم از یو بی ام و یا دیگر انواع سوله، طراحی حرفه ای از حیث مساحت، ارتفاع و دهانه است. ممکن است به علت چند دهانه بودن و یا شیب دار بودن سوله، لازم شود موارد دیگری در زمان طراحی نیز مورد توجه واقع گردد. طراحی سوله باید توسط یک فرد متبحر انجام گیرد و توسط یک تیم بازررسی مورد بررسی های فنی و حرفه ای واقع شود.

طراحی سوله یو بی ام باید حداقل شامل 1000 متر مربع به عنوان مساحت باشد؛ چرا که سوله یو بی ام به صورت قوسی شکل طراحی شده و مساحت کمتر از 1000 متر آن را از استانداردهای مربوطه خارج می سازد.

سازه های سوله یو بی ام

همانگونه که اشاره کردیم، سوله یو بی ام یک سازه سبک است. اما این سازه صرفا در مقایسه با سازه های تیر ورقی سبک خوانده می شوند. تقریبا می توان گفت یک سوله یو بی ام در حدود 50 در صد سبک تر از سوله تیرورقی با مساحت یکسان است. علت سبک بودن سوله یو بی ام استفاده از سازه های خاص با نام گالوانیزه است که وزن سبک تر و حمل راحت تری دارند. گالوانیزه گونه ای ورق فلزی است که به راحتی قابل برش زدن و شکل گیری بوده و از دوام مناسبی برخوردار است.

بخش مهمی از سازه های قدیمی مربوط به سوله را انواع پیچ و مهره ها تشکیل می دانند. اما امروزه در ساخت سوله یو بی ام از پیچ و مهره استفاده نمی شود و ورق های گالوانیزه به وسیله دستگاه های خاصی به یکدیگر دوخت می شوند.

سوله یو بی ام در محل ساخته می شود

اجزای سوله های قدیمی تر همچون سوله تیر ورقی در یک مکانی مجزا ساخته شده و سپس به محل مورد نظر انتقال داده می شوند. امروزه سوله های یو بی ام امکان استفاده از چنین روشی را ندارند چرا که مزایای اقتصادی سوله اقتضا می کند، سازه ها در محل مورد نظر به کار گرفته شده و عملیات دوخت سازه ها در محل احداث سوله انجام گیرد.

از طرفی به علت محدودیت فضا امکان استفاده از برخی تجهیزات مربوط به سوله سازی فراهم نبوده و مهندسان مربوطه ناچار به انجام عملیات ساخت و ساز در محل احداث سوله یو بی ام خواهند بود.

مزایای سوله یو بی ام

اولین و مهمترین مزیت این سوله ها کاهش بسیار زیاد هزینه های مربوط به ساخت و ساز، فروش، خرید و به تبع آن اجاره سوله است. همانگونه که اشاره کردیم علت این امر استفاده از سازه های سبک تر در مقایسه با اسکلت های تیر ورقی است.

یکی از مهمترین معایب سوله های قدیمی تر، عدم استحکام کافی در برابر وزش باد بسیار شدید، طوفان، برف و از همه مهمتر زلزله است. در سوله یو بی ام تمام این مسائل به راحت ترین شکل ممکن مرتفع شده اند. طراحی قوس دار و حرفه ای سوله یو بی ام باعث عبور فشار هوای ناشی از باد و طوفان، عدم تجمع برف بر روی سقف و عدم تکان های موثر در برابر زلزله می گردد.

گالوانیزه در برابر سرما و گرما از مقاومت خوبی برخوردار است و عایق مناسبی محسوب می گردد. این ویژگی نیز یکی از علل محبوبیت سوله های مدرن در میان صاحبان صنایع، واحدهای تولیدی و ... است.

معایب سوله یو بی ام

مزایای سوله یو بی ام نباید ما را  از معایب آن غافل سازد. سوله های مدرن با معایب ذیل روبرو هستند:

  • عدم امکان استفاده از جرثقیل های پایه ای در طرفین سوله و جرثقیل های سقفی
  • عدم امکان باز و بسته کردن سازه ها و یا جابجایی سوله
  • محدودیت ابعاد دهانه سوله

استفاده از عایق های پلی اورتان مهمترین معایب سوله های یو بی ام هستند. این عایق باعث شده است که سوله های مورد نظر مجوز وزارت بهداشت را برای واحدهای پزشکی، دارویی، مرغداری ها و دامداری ها دریافت نکنند.

کاربرد سوله یو بی ام

با توجه به معایبی که مورد اشاره واقع شد، سوله یو بی ام در بسیاری از واحدهای تولیدی مربوط به دامداری ها و مرغداری ها کاربرد ندارد. امکان احداث واحدهای بهداشتی، دارویی و پزشکی نیز در این سازه ها امکان پذیر نیست. با این حال سوله یو بی ام در دیگر صنایع تجاری، تولیدی، انباری و تعمیرگاه ها بزرگ بکار گرفته می شوند و کاربردی مشابه دیگر سوله های موجود دارند.

برای خرید و یا اجاره سوله یو بی ام به کجا مراجعه کنیم؟

قیمت سوله یو بی ام بسیار مناسب است و شما می توانید با یک هزینه معقول یک واحد تجاری و یا تولیدی مناسب خریداری نمایید. فروش سوله یو بی ام امروزه از رونق بیشتری در مقایسه با سالیان قبل برخوردار بوده و این امر سطح رقابتی بسیار موفقی را برای فروشندگان به دنبال داشته است.

در صورتی که قصد خرید سوله را دارید می توانید از طریق وب سایت سوله یاب بهترین سوله ممکن را برای واحد تجاری و یا تولیدی خود خریداری نمایید. امکان خرید سوله یو  بی ام دسته دو نیز وجود دارد. در صورتی که با هدف کاهش هزینه های تجاری مایل به اجاره سوله یو بی ام هستید می توانید ضمن تماس با وب سایت ما اطلاعات لازم در این زمینه را دریافت نمایید.