برای اجاره سوله چگونه مذاکره کنیم؟
بسیاری از کارآفرینان در زمان مذاکره برای اجاره سوله و املاک صنعتی ضعیف عمل می کنند و با هزینه های پنهان عمده مواجه می شوند. اگر مراقب نباشید، این موضوع می تواند عواقب جدی برای سودآوری شرکت شما داشته باشد.

آقای جمشید حبیبی، مدیر عامل سامانه سوله یاب در این خصوص می گوید: «تعجب آور است که چگونه بسیاری از صاحبان کسب وکار بدون بررسی قرارداد، اجاره نامه را امضا می‌کنند. آنها فقط هر چیزی را که مالک ارائه می دهد امضا می‌کنند، اما قراردادهای اجاره معمولاً برای مذاکره باز است»

حتی دیده شده بسیاری از کسب و کارها بدون اجاره نامه کار می کنند و سوله خود را به صورت ماهیانه اجاره می کنند! اگر این کار را انجام دهید ممکن است به راحتی از سوله مورد نظر اخراج شوید و هزینه هایی که برای بازسازی انجام داده اید به راحتی از دست برود. بدون اجاره نامه امکان دریافت تسهیلات بانکی را نیز از دست می دهید.

آقای حبیبی در ادامه می گوید: «حداقل، برای محافظت از کسب‌وکارتان و اطمینان از اینکه از هر گونه پیشرفتی که انجام می‌دهید، ارزشی به دست می‌آورید، به اجاره نامه نیاز دارید».

این نکات به شما کمک می کند تا در زمان مذاکره برای اجاره سوله و املاک صنعتی به طور موثر عمل کنید:

1. نیازهای کسب و کار خود را ارزیابی کنید.

قبل از مذاکره برای اجاره سوله، نیازهای فضای فعلی و مورد انتظار آینده خود را فهرست کنید و بودجه و مکان مورد نظر خود را تعیین کنید. اگر در مورد نیازهای کوتاه مدت مطمئن نیستید، اجاره نامه کوتاه تری را در نظر بگیرید (مثلا دو یا سه ساله). شما ممکن است برای اجاره کوتاه مدت هزینه بیشتری را بابت هر متر مربع بپردازید، اما در صورت نیاز می توانید راحت تر از آنجا خارج شوید.

2. با وکیل مشورت کنید

مشورت با یک وکیل متخصص در زمان اجاره سوله بسیار مهم است. قراردادهای اجاره املاک صنعتی پیچیده هستند و حتما بایستی توسط یک وکیل متخصص بررسی شوند.

3. هزینه های جانبی را بررسی کنید

هزینه های جانبی را که از شما خواسته می شود به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که کل هزینه متناسب با بودجه شما است. هر گونه افزایش آتی در اجاره پایه و موارد جانبی نیز باید به وضوح مشخص شود.

4. نوع اجاره را درک کنید

هزینه های پوشش داده شده در اجاره می تواند بر اساس نوع اجاره بسیار متفاوت باشد.

 • در اجاره ناخالص، شما مبلغی را به مالک می پردازید که اجاره بهای پایه و کلیه موارد جانبی را پوشش می دهد. این موارد معمولاً شامل آب و برق، مالیات بر دارایی، بیمه، نگهداری، تعمیرات و هزینه‌های مشاع مانند برف‌زدایی، خدمات سرایداری، محوطه‌سازی، چمن‌زدایی و مدیریت دارایی می‌شوند. گزینه دیگر اجاره ناخالص اصلاح شده است که در آن شما و مالک ترکیبی از هزینه های جانبی را بطور مشترک می پردازید.
 • همچنین می توان انواع مختلفی از اجاره نامه های خالص را امضا کرد که تحت آن برخی از هزینه های جانبی را مستقیماً پرداخت می کنید. این مورد معمولا منجر به اجاره بهای کمتر می شود. انواع اجاره خالص به شرح زیر است.
  • در اجاره خالص، شما معمولاً برای اجاره پایه به اضافه یکی از موارد زیر پرداخت می کنید: مالیات بر دارایی (متداول ترین)، بیمه یا خدمات آب و برق. صاحبخانه شما تمام هزینه های دیگر را پرداخت می کند.
  • در اجاره خالص دوبل، شما اجاره پایه به اضافه مالیات ملک و بیمه را می پردازید.
  • در اجاره خالص سه گانه، شما معمولاً اجاره پایه، به اضافه مالیات دارایی، بیمه ساختمان و خدمات آب و برق، و همچنین سایر هزینه های عملیاتی و نگهداری را پرداخت می کنید.

5. از نرخ بازار مطلع شوید

در مورد نرخ اجاره بازار در منطقه مورد نظر مطلع شوید و آن را با اجاره بهای درخواستی مالک مقایسه کنید. برای اطلاع از نرخ روز می توانید با یک مشاور املاک صنعتی صحبت کنید.

همچنین بخوانید: 6 نکته مهم در اجاره سوله و املاک صنعتی

6. در مورد ملک تحقیق کنید

اگر ملک مناسبی پیدا کردید، قبل از مذاکره، در مورد آن اطلاعات جمع آوری کنید.

 • همسایگان را بررسی کنید و مطمئن شوید که با کسب و کار شما سازگار هستند.
 • ترافیک منطقه را در نظر بگیرید. اگر پارکینگ مشترک است، ببینید میزان استفاده سایر مستاجران چقدر است. آیا فضای کافی پارکینگ برای شما وجود دارد؟ اگر سایر مستاجران ترافیک بیشتری نسبت به شما داشته باشند و بیشتر از ساختمان استفاده کنند، ممکن است بتوانید در مورد پرداخت های مربوط به مناطق مشاع مذاکره کنید.
 • با همسایگان صحبت کنید تا در مورد منطقه و مسائلی که می تواند کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد مطلع شوید.
 • در مورد مالک اطلاعات کسب کنید. نظر مشاوران املاک یا مستاجران را جویا شوید.

7. از مالک امتیاز بخواهید

برای اجاره سوله از مالک امتیاز و انگیزه بخواهید. مالک ممکن است مشتاق باشد که شما را برای اجاره ترغیب کند. برای مثال، اگر ملک مورد نظر برای مدتی خالی بوده است، مالک تمایل به اجاره دادن هر چه سریع تر ملک خواهد داشت. چرا که خالی بودن مکان، برای مالک ضرر محسوب می شود. در اجاره سوله، معمول است که دو یا سه ماه اجاره رایگان بدهند. برخی از مالکان حتی ممکن است بخشی از هزینه های مربوط به بازسازی را بپردازند، یا آنها را در طول مدت اجاره تامین مالی کنند.

8. شرایع فسخ را بررسی کنید

شرایطی را مشخص کنید که تحت آن، طرفین می توانند اجاره نامه را فسخ کنند. به عنوان مثال اگر اجاره پرداخت نشود چه اتفاقی می افتد؟ اگر ساختمان فروخته شود تکلیف مستاجر چیست؟

اگر نیاز به فضای بزرگتری داشته باشید یا برعکس، فروش شما کاهش یابد و قصد جابجایی به فضای کوچک تر داشته باشید، چگونه می توانید اجاره نامه را فسخ کنید؟ گاهی اوقات در چنین مواقعی ممکن است از شما درخواست شود که تمام یا بخشی از اجاره باقی مانده را بپردازید. می توانید برای شرایط بهتر مذاکره کنید.

همچنین بررسی کنید که آیا می توانید تمام یا بخشی از سوله را اجاره دهید یا خیر. اگر رونق کسب و کارتان کاهش یابد، اجاره کل سوله می تواند به شما امکان دهد بدون پرداخت جریمه به جای دیگری نقل مکان کنید. از طرف دیگر می توانید بخشی از سوله را اجاره دهید تا بخشی از مبلغ اجاره را پوشش دهد.

9. درباره شرایط بازسازی و بهبود مذاکره کنید

کسب و کار ها اغلب نیاز به بازسازی سوله جدید متناسب با نیاز خود دارند. باید مطمئن شوید که اجاره نامه و شرایط منطقه ای به شما اجازه این کار را می دهد یا خیر. همچنین می توانید به دنبال بندی باشید که در صورتی که مالک اجاره نامه را به هم بزند، بخشی یا تمام هزینه های انجام شده بابت بهبود و بازسازی فضا را پرداخت کند.

10. شرایط تمدید را مشخص کنید

مدت اجاره سوله می تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد. حتما زمان و نحوه تمدید اجاره نامه را مشخص کنید.

منبع

اشتراک گذاری: