سوله نوعی اسکلت فلزی است که با اهداف مختلف تجاری، صنعتی، دامداری، ورزشی، انباری و ... ساخته می شود. امروزه انواع مختلفی از این اسکلت های فلزی طراحی شده اند و سازه های سبک تا سنگین را شامل می شوند. سوله های سنتی در سالیان اولیه طراحی و ساخت خود یک سازه بسیار سنگین با استفاده از آهن آلاتی همچون فولاد بودند اما با گذر زمان به سمت سازه های سبک همچون ورق های گالوانیزه و یا لوله های فلزی رهسپار شد و اقسام مختلفی از سوله سبک را خلق نمود.

سوله سبک یک سازه مدرن است

همانگونه که اشاره شد سوله های سنتی وزن بسیاری داشتند و این امر هزینه های نهایی مربوط به ساخت و ساز سوله را بسیار افزایش می داد. دنیای مدرنیته همواره به دنبال راهی جهت کاهش هزینه هاست. بنابراین در راستای چنین هدفی اقدام به ساخت انواع سوله سبک با طرح های ویژه نموده است. سوله سبک لوله ای و یا سوله لوله ای یکی از اقسام سازه های فلزی مدرن است که با هدف کاهش جدی هزینه ها و افزایش سرعت در ساخت و ساز سوله طراحی گردید.

سوله لوله ای چیست؟

سوله لوله ای اصطلاح فنی و مهندسی سوله سبک است. لوله یک سازه فلزی می باشد که در نگاه اول سنگین به نظر می رسد اما با توجه به خالی بودن فضای داخلی آن قابلیت استفاده در سازه های سبک را دارد. سوله لوله ای با عنوان سوله فوق سبک نیز شناخته می شود. تقریبا می توان ادعا نمود که هم اکنون یک سوله و سازه فلزی سبک تر از اسکلت لوله ای در عرصه سوله سازی وجود ندارد به همین علت آن را سوله فوق سبک نیز می نامند. این سوله با عنوان سوله سیلندری نیز شناخته می شود.

مشخصات سوله لوله ای

در خصوص مشخصات کلی سوله سبک و یا سوله لوله ای می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

-          سقف سوله سبک به صورت شیب دار طراحی می شود.

-          در صورتی که دهانه سوله سبک از 70 متر کمتر باشد، می توان بدون استفاده از ستون، دهانه را طراحی نمود.

-          حداکثر اندازه یک دهانه در سوله سبک، 90 متر است و در این صورت باید از ستون برای دهانه سوله استفاده کرد.

-          سوله سبک بدون استفاده از دستگاه های جوش و دوخت اجرا می شود.

-          در این سوله امکان باز و بسته کردن اسکلت و دیواره ها وجود دارد.

-          در این سازه از ستون های لوله ای منفرد استفاده نمی شود و بنابراین فضای کمتری اشغال میگردد.

-          دیواره های سوله را می توان به وسیله آجر، بلوک و ساندویچ پنل اجرا کرد.

-          امکان مقاوم سازی سقف با استفاده از سازه های سبک همچون ورق های فلزی وجود دارد.

طراحی، ساخت و اجرای سوله سبک

قطعات سوله سبک را در مکانی غیر از محل احداث سوله می سازند و سپس در مکان مورد نظر به یکدیگر متصل می کنند. برای ساخت این سوله از فناوری های نوین همچون فناوری UBM ویا فناوری KSPAN استفاده می شود. این دو نوع تکنولوژی در زمره دستاوردهای مدرن محسوب شده و تاثیر بسیار زیادی بر کاهش هزینه های ساخت و ساز سوله و افزایش سرعت ساخت و اجرای آن داشته اند. با توجه به اینکه در ساخت سوله لوله ای از پیچ و مهره جهت اتصال قطعات سازه استفاده می شود، عملیات مربوط به اجرای سوله در مدت زمان اندکی صورت می گیرد.

مزایای سوله سبک

این سوله تنها اسکلت فلزی است که قابلیت نصب جرثقیل سقفی را دارد. هیچ کدام از انواع سوله های شناخته شده تا امروز از چنین قابلیت ویژه ای برخوردار نبوده اند. با توجه به سقف شیب دار و  قوسی شکل، سوله سبک قابلیت بسیار زیادی در مقابل زلزله دارد و همچنین از درصد مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط جوی نامناسب برخوردار است. علاوه بر این سوله سبک در مدت زمان اندکی ساخته می شود. برای ساخت یک سوله معمولی با ابعاد متوسط، یک مدت زمان پانزده روزه مورد نیاز است و این امر تاثیر بسیاری در کاهش هزینه های نهایی سوله دارد.

معایب سوله سبک

در این نوع سوله معایب خاصی مشاهده نمی شود. این سوله قابلیت بسیاری دارد و می تواند در بسیاری از فعالیت های تجاری و غیر تجاری مورد استفاده واقع گردد. به عنوان مثال می توان به بسیاری از نمایشگاه های متنوع در فصول مختلف سال اشاره کرد. این سوله هرچند سبک است اما در صورت مقاوم سازی پایه و سقف قابلیت نصب در مکان هایی که با طوفان های شدید مواجه هستند را دارد. بنابراین با خیالی آسوده می توانید اقدام به خرید سوله سبک نمایید.

هزینه ساخت سوله سبک

سوله سبک یکی از ارزان ترین سوله های قرن حاضر است که با توجه به سازه های سبک تر و مدت زمان کمتر در ساخت، یک سازه مقرون به صرفه شناخته می شود. طراحی و ساخت سوله سبک تقریبا سی درصد کمتر از دیگر سازه های سنگین بوده و فونداسیون آن با کاهش پنجاه درصدی هزینه ها روبروست. کاهش هزینه های مربوط به طراحی، ساخت و فونداسیون با کاهش قیمت خرید سوله سبک و به دنبال آن کاهش قیمت اجاره سوله لوله ای همراه خواهد بود.

اجاره سوله سبک

امروزه با هدف کاهش هزینه های مربوط به ایجاد یک کسب و کار، بسیاری از صاحبان صنایع، کار آفرینان و مدیران واحدهای تولیدی، اقدام به اجاره سوله سبک می کنند. اجاره سوله لوله ای یکی از مهمترین اقدامات اقتصادی در راستای کاهش هزینه های یک واحد صنعتی و یا غیر صنعتی است. قیمت اجاره سوله لوله ای را می توانید در وب سایت سوله یاب مشاهده نمایید.

خرید سوله سبک

با توجه به اینکه فروش سوله سبک با قیمت کمتری صورت می گیرد می توان خرید این سوله را یکی از برترین اقدامات ممکن در عرصه تجاری دانست. آگهی های مختلفی در خصوص خرید، فروش و اجاره سوله لوله ای مشاهده می گردد و شما می توانید با توجه به دقت در ابعاد و کاربری سوله و همچنین با توجه به مبلغ پیشنهادی اقدام به خرید و یا اجاره آن نمایید.

در  صورتی که قصد خرید و یا اجاره سوله سبک را دارید بهتر است پیش از اقدام با کارشناسان ما در وب سایت سوله یاب تماس گرفته و پس از دریافت یک مشاوره حرفه ای، اقدام به خرید و یا اجاره سوله لوله ای نمایید.