انواع املاک و سوله های صنعتی (انبار، کارگاه تولیدی، سوله انعطاف پذیر و...)
املاک و سوله های صنعتی ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما هر کدام جنبه های منحصر به فرد و کاربردهای متفاوتی دارند. در این مقاله، مروری بر موارد زیر و کاربردهای آن را خواهید داشت.

مشتریان ما اغلب از تیم سوله یاب می پرسند که چگونه سوله صنعتی مناسب را برای کسب و کار خود پیدا کنند. املاک و سوله های صنعتی ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما هر کدام جنبه های منحصر به فرد و کاربردهای متفاوتی دارند.

در این مقاله، مروری بر موارد زیر و کاربردهای آن را خواهید داشت. این اطلاعات در زمان اجاره سوله می تواند به شما کمک کند.

  • انبارها
  • سوله های تولیدی
  • سردخانه ها
  • مراکز داده (دیتاسنترها)
  • سوله های انعطاف پذیر

انبارهای توزیع

انبارها عموماً سوله های بزرگ و یک طبقه با سقف‌های بلند (5 الی 10 متر) و درب های بارگیری چندگانه در جلو یا پشت ساختمان هستند تا بارگیری و تخلیه کامیون‌های بزرگ‌ را در خود جای دهند.

معمولاً از ساختمان‌های انبار برای ذخیره‌سازی و توزیع استفاده می‌شود، به این معنی که تنها مقدار کمی فضای اداری مورد نیاز است و بیشتر فضا به ذخیره‌سازی محصولات و موجودی کالا اختصاص داده می شود.

انبارهای توزیع برای کسب و کارهایی مانند شرکت های تدارکات و توزیع که نیاز به ارسال کالا به مشاغل یا مصرف کنندگان دارند، ایده آل هستند. در این انبارها، معمولا 5 تا 10 درصد از مساحت به فضای اداری و مابقی به فضای انبار اختصاص دارد. این املاک معمولا سهم پارکینگ کمتری نسبت به سایر ساختمان های صنعتی دارند، چرا که معمولا کارکنان کمتری در انبارها مشغول به کار هستند و همچنین ترافیک مشتری کمتری دارند.

یک فاکتور مهم و کلیدی برای شرکت های لجستیک و توزیع، موقعیت مکانی است. چرا که عمده تجارت آنها از طریق حمل و نقل انجام می شود. به همین دلیل این شرکت ها معمولا در نزدیکی معابر و راه های اصلی قرار می گیرند تا به راحتی برای کامیون ها و 18 چرخ ها قابل دسترسی باشند و امکان اتصال مستقیم به سایر شهرهای بزرگ را فراهم کنند. بسته به نوع فعالیت این شرکت ها، قرار گرفتن در نزدیکی فرودگاه نیر می تواند مهم باشد.

همچنین مکان بهینه برای انبار تا حد زیادی به نحوه دریافت موجودی آن شرکت و اینکه عمده مشتریان آن محصولات در کجا قرار دارد بستگی دارد.

 انواع املاک و سوله های صنعتی

سوله های تولیدی

بر خلاف انبارهای توزیع، سوله های تولیدی اغلب دارای زیرساخت ها و تجهیزات بسیار تخصصی، از جمله توان الکتریکی بالا هستند. بسته به نیاز شرکت، ممکن است زهکشی، کانال کشی، سیستم های تهویه، اسکله های بارگیری بزرگ، و خطوط آب، گاز یا مواد شیمیایی خاص نیز داشته باشند.

سوله های تولیدی اغلب شرکت هایی را در خود جای می دهند که محصولاتی را با استفاده از ماشین آلات، مواد شیمیایی و مواد اولیه خاص تولید می کنند.

اغلب اوقات، شرکت های تولیدی کوچک از فضای انبار توزیع برای نیازهای تولیدی خود استفاده می کنند. با این حال، در صورتی که نیاز به ارتقای توان قابل توجه یا سایر تغییرات عمده در یک فضا داشته باشد، مقاوم‌سازی فضای انبار برای مصارف تولیدی می‌تواند مقرون به صرفه باشد.

سردخانه ها

یکی دیگر از کاربردهای بسیار تخصصی برای انبارها، سردخانه است. انبارهای سردخانه دارای خنک کننده و فریزر با ظرفیت بالا برای نگهداری مواد غذایی یا سایر اقلام حساس به دما هستند. این نوع ذخیره‌سازی ممکن است به یک پوشش کف یا فوندانسیون خاص نیاز داشته باشد، زیرا دمای انجماد که اغلب زیر صفر است، در خنک‌کننده‌ها می‌تواند باعث ترک خوردن کف سوله شود.

همچنین بخوانید: 6 نکته مهم در اجاره سوله و املاک صنعتی

مراکز داده (دیتاسنترها)

مراکز داده یا دیتاسنتر ها یکی دیگر از کاربردهای تخصصی ساختمان های انبار هستند. مراکز داده معمولاً ردیف‌هایی از سرور، مقادیر زیادی کابل‌کشی و تجهیزات مخابراتی را در خود جای می‌دهند و کارمندان بسیار کمی دارند.

این ساختمان ها به منبع برق ثابت و پایدار نیاز دارند و معمولا مجهز به ژنراتورهای پشتیبان و همچنین سیستم های امنیتی گسرده هستند. حداقل دو نیروگاه باید در نزدیکی این مراکز وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که در صورت قطع برق یا مشکلات سیستم، ذخیره سازی داده ها تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت. این نوع ساختمان ها به کابل کشی و همچنین سیستم خنک کننده نیز نیاز دارند.

سوله های انعطاف پذیر

این سوله ها از نظر طراحی، انعطاف پذیر هستند و طیف وسیعی از کاربری های مختلف را امکان پذیر می سازند و می توانند برای اهداف زیادی مورد استفاده قرار گیرند. این انعطاف پذیری برای شرکت هایی که نیاز به فضای اداری، تولیدی و انبار بطور مشترک و در یک ساختمان دارند ایده آل است. این فضاها معمولا سقف کوتاه تری نسبت به انبارها دارند و درصد بیشتری از مساحت به فضای اداری اختصاص داده می شود. این سوله ها همچنین پارکینگ بیشتر و محوطه سازی زیباتری نسبت به سایر سوله های صنعتی دارند.

سوله های فلکس یا انعطاف پذیر برای شرکت های کوچک، نوپا و استارت آپ ها می تواند گزینه خوبی باشد، زیرا هزینه اجاره آن معمولا در مقایسه با ساختمان های اداری بسیار پایین تر هستند و پارکینگ و محوطه بزرگتری را در خود جای می دهند.

سوله های فلکس اغلب برای شرکت هایی که در زمینه فناوری و صنایع بیوتکنولوژی تحقیق و توسعه انجام می دهند انتخاب خوبی است. فضاهای تحقیق و توسعه معمولاً ترکیبی از دفتر، مناطق آزمایش و فضای انبار کوچک هستند.

نتیجه گیری

در حالی که بیشتر ساختمان‌های صنعتی، از توزیع گرفته تا انعطاف‌پذیر، ممکن است شباهت‌های بسیاری داشته باشند، مهم است که به تفاوت‌ها توجه کنید تا بهترین فضا را برای خود پیدا کنید. برای دریافت بهترین ایده از فضای مناسب خود، همین امروز با یکی از متخصصان سوله یاب مشورت کنید.

اشتراک گذاری: