سوله یک سازه فلزی بسیار محکم و با کاربری کاملا متنوع است که در یک دسته بندی کلی به سوله سنتی و سوله مدرن تقسیم می شود. سوله های سنتی همچون سوله تیرورقی و سوله های مدرن همچون سوله یو بی ام و خرپایی از حیث جنس سازه و تکنولوژی مورد استفاده برای ساخت و ساز آن ها از یکدیگر تفکیک می شوند اما زمانی که به کاربری سوله نگاه می کنیم از این جهت نیز قابلیت دسته بندی به انواع و اقسام مختلفی را دارند.

یکی از مهمترین کاربری های مطرح شده برای سوله ها بخصوص سوله های مدرن تر، کاربری صنعتی است. این نوع سوله را به صورت اختصاری سوله صنعتی نیز می نامند. در صورتی که قصد خرید، فروش و یا اجاره سوله صنعتی را دارید تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید.

مشخصات سوله صنعتی

هر کدام از انواع سوله های شناخته شده تا کنون دارای مشخصات ذیل باشند قابلیت کاربری صنعتی را خواهند داشت. این مشخصات عبارتند از:

 • متراژ دهانه سوله به صورت میانگین 20 متر باشد.
 • ارتفاع کف تا سقف سوله، 6 متر باشد.
 • امکان استفاده از چرثقیل سقفی مهیا باشد.
 • سازه مورد نظر بسیار ساده و کاربردی باشد.
 • در کناره های سقف، سایبان های فلزی برای تعدیل دما موجود باشد.

در صورتی که یک سازه فلزی دارای مشخصات ذکر شده باشد، اصلی ترین شرایط را برای تبدیل به سوله صنعتی خواهد داشت.

کدام یک از انواع سوله ها دارای کاربری صنعتی مناسب تری است؟

انواع مختلفی از سوله های مدرن و سنتی وجود دارد که می توان آن ها را به دسته های ذیل تقسیم نمود:

 • سوله تیرورقی
 • سوله خرپایی
 • سوله یو بی ام یا سوله قوسی

سوله تیروقی قدیمی ترین سوله موجود است و سوله یو بی ام که امروزه با عنوان سوله سبک نیز شناخته می شود، مدرن ترین اسکلت فلزی یا همان سوله مدرن است.

در میان سوله های معرفی شده، سوله خرپایی بیش از دیگر انواع سوله قابلیت بهره برداری به عنوان سوله صنعتی را دارد با این حال نمی توان از دیگر انواع سوله نیز چشم پوشی کرد چرا که هر نوع سازه فلزی به شرط حفظ شرایط سوله صنعتی کاربری مجاز در این زمینه را به دست خواهد آورد.

سوله تیرورقی گزینه ای مناسب برای سوله صنعتی نیست

این سوله قدیمی ترین نوع سوله است  که سوله های سنگین و فولادی را در ذهن مجسم می کند. ساخت این سوله به هزینه بسیار زیاد و مدت زمان طولانی نیاز دارد. تقریبا می توان گفت که این نوع سوله، بخصوص در بخش صنعتی متروک شده و استفاده ای ندارد. با ورود سوله های مدرن تر، مقرون به صرفه و سبک تر سوله های تیرورقی کمتر در برنامه ساخت شرکت های تولید کننده قرار می گیرند.

سوله خرپایی بهترین گزینه ممکن برای سوله صنعتی است

سوله خرپایی را با مشخصات ذیل می شناسند:

 • عدم محدودیت در ساخت دهانه
 • امکان ساخت سوله خرپایی سبک
 • هزینه کمتر و مقرون به صرفه تر
 • سرعت بیشتر در ساخت و بهره برداری
 • امکان نصب جرثقیل های سقفی و دیواری
 • امکان حمل و جابجایی به یک مکان دیگر
 • سادگی طراحی و عدم مزاحمت ارکان اصلی و فرعی سوله در خصوص نوع کاربری

اجتماع این مشخصات باعث می شود تا بهترین شرایط را برای ساخت سوله صنعتی فراهم نمایند. البته ناگفته نماند که سوله خرپایی دارای تمامی کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی است و با محدودیت های دیگر انواع سوله های مدرن و سنتی روبرو نمی باشد.

سوله یو بی ام در رده دوم قرار دارد

برای ساخت سوله صنعتی، استفاده از تکنولوژی یو بی ام در رده دوم کیفیت قرار دارد. در صورتی که واحد صنعتی چندان گسترده نبوده و قصد صرفه جویی در هزینه های جانبی را دارید می توان از سوله یو بی ام با کاربری صنعتی استفاده نمود. سوله یو بی ام دارای مشخصات ذیل است:

 • سازه از جنس گالوانیزه است و بسیار سبک می باشد.
 • استفاده از جرثقیل سقفی در برخی از سوله های یو بی ام وجود دارد.
 • سوله یو بی ام به علت ساختار منحصر بفرد اصولا دارای جرثقیل دیواری نمی باشد.
 • حداقل متراژ سوله باید یک هزار متر مربع باشد.
 • سوله قابلیت جابجایی و انتقال به یک مکان دیگر را ندارد.
 • مقرون به صرفه ترین سازه فلزی در قرن حاضر است.

همانگونه ک مشاهده می شود، استفاده از سوله یو بی ام با کاربری صنعتی با محدودیت های چندی روبروست و در صورتی که قصد گسترش کار خود را در آینده داشته باشید قطعا مجبور به جابجایی واحد صنعتی خود به یک سوله مناسب تر و از جمله سوله خرپایی خواهید بود.

اجاره سوله صنعتی

امروزه بسیاری از واحدهای صنعتی به سمت اجاره سوله گرایش دارند. این ویژگی بیشتر در خصوص واحدهای صنعتی تازه کار صدق می کند چرا که اجاره سوله صنعتی به آن ها امکان راه اندازی کسب و کار را با کمترین هزینه ممکن می دهد.

اجاره سوله صنعتی در وب سایت های معدودی صورت می گیرد با این حال انتخاب یک موسسه کاملا معتبر و متعهد جهت اجاره سوله بسیار حائز اهمیت است. بهتر است مراقب افراد سود جو و کسانی که سوله های بسیار قدیمی را با هزینه های بالا جهت اجاره آگهی می کنند باشید.

سوله ها با توجه به جنس فلزی خود برای سال های طولانی دوام داشته و قابلیت و کاربری خود را از دست نمی دهند با این حال به دنبال خرید و فروش های مکرر دچار افت قیمت شده و شما قادر به اجاره سوله صنعتی ارزان و یا دست دوم خواهید بود. اجاره سوله صنعتی دست دوم یکی از بهترین گزینه های انتخابی با هدف کاهش هزینه های جانبی است. برای اجاره سوله صنعتی مناسب به وب سایت سوله یاب مراجعه کنید.

خرید سوله صنعتی

در صورتی که قصد خرید سوله صنعتی را دارید به نوع سوله دقت نمایید؛ سوله یو بی ام قابلیت جابجایی ندارد و در صورتی که قصد گسترش واحد تجاری خود در آینده را داشته باشید، صرفا می توانید مباردت به تغییر سوله و فروش آن نمایید.

خرید سوله خرپایی بهترین گزینه ممکن برای واحد صنعتی شماست. این امر در خصوص اجاره سوله صنعتی نیز صدق می کند. در سوله خرپایی تمامی نواقص موجود در سوله های تیرورقی و سوله یو بی ام مرتفع شده و یک سوله بی عیب و نقص با کاربری فروان طراحی شده است.

شما می توانید جهت خرید سوله صنعتی به وبسایت سوله یاب مراجعه کنید. با توجه به افزایش فروش سوله صنعتی دست دوم شما به راحتی می توانید گزینه مطلوب را در میان آگهی های موجود انتخاب نمایید. قیمت سوله صنعتی در صورتی که دست دوم باشد بسیار مقرون به صرفه بوده و خرید یا اجاره آن تاثیر بسیار زیادی در کاهش هزینه های واحد صنعتی شما خواهد داشت.